Neproklínejte své děti

… aneb nejčastější zaklínadla, která denně používáme.

Existují věty, které naše životy dost zkomplikovaly, a přesto je denně používáme a co víc, ukládáme je do hlavy i svým dětem. Neuvědomujeme si totiž jejich negativní dopad. Jsou to věty, které jsme slýchali už od dětství od rodičů a ti je převzali zase od svých rodičů. Hotová rodinná prokletí. Proto jim říkám zaklínadla. Kde se sakra tyhle věty vzaly a proč?

Jedná se o časté ustálené negativní věty, které jsme převzali jako své postoje k věcem, které nás v životě netěší. Myslím, že my lidé máme sklony svůj nezdar či neuspokojivou situaci na něco nebo někoho svést. Je to totiž mnohem jednodušší než vzít život do vlastních rukou a začít makat na změně. Prostě si řekneme, něco jako:

 „Obezitu máme v rodině.“  

„Práce není zábava.“

„Život je boj.“

„V naší rodině to nikdo daleko nedotáhnul.“

„Chlapi jsou prostě parchanti… Máma měla pravdu.“

Je čas s tím skoncovat

Těmhle generaci prověřeným tvrzením věříme, stávají se naší zkušeností. Díky zákonu přitažlivosti těchto zkušeností přitahujeme víc a víc a tím se neustále utvrzujeme ve své „pravdě“. Myslím, že je na čase svou pravdu změnit a začít zákon přitažlivosti využívat užitečnějším způsobem. K záměrnému tvoření toho, po čem toužíme. A hlavně, je na čase skoncovat s takovými rodinnými prokletími a neproklínat další generaci.

Poděkujte za dosavadní zkušenosti, díky kterým jste si možná uvědomili, co v životě už mít opravdu nechcete. To je totiž často důležité k tomu, abyste si ujasnili, co chcete žít. A pak si posviťte na věty, které u vás doslova zdomácněly. Svá zaklínadla jednou pro vždy vyškrtněte ze svého života. Nebo ještě lépe – obraťte je a udělejte si z opaku afirmace. Afirmace si pak zapište a vystavte na nějaké místo, které budete mít na očích.

Co třeba otevřít svou novou životní kapitolu prohlášením „Možné je cokoliv.“?

Moje dcera třeba už od malička ví, že nikdy nebude tlustá. Může jíst cokoliv. Prostě nebude. Přišla na tento svět dělat co jí jde a co ji baví. Syn zase například věří tomu, že jeho zuby se nekazí. Přitom se rád láduje sladkým a čistění často odbývá a rozhodně nemáme v rodině přehlídku zdravých zubů. Jeho zuby jsou ale zdravé. Proč to zpochybňovat? Já věřím, že jsem dítě Štěstěny. I moje děti jsou tedy děti Štěstěny. Naše moto je „My umíme žít!“.

Raději budu optimistou a bláznem než pesimistou, který se nemýlí.“ —  Albert Einstein 

A teď praxe!

Teď si posvítíme na konkrétní zaklínadla. Můžeme je rozdělit do několika oblastí, které se často vzájemně prolínají. Ke každé skupině zkusím napsat afirmaci (myšlenkové kouzlo), kterou by bylo možné negativní tvrzení (zaklínadlo) nahradit.

Peníze/hojnost

Vydělat peníze je těžké. Zbohatnout je dřina. Peníze kazí charakter. Bez práce nejsou koláče. Tímhle se neuživíš. Peníze jsou špinavé. Peníze a rodina nejdou dohromady. Vydělat peníze zabere moc času. Peníze nejsou důležité. Peníze nosí jen problémy. Umělec/učitel/herec nezbohatne. Chudý jsi a chudý zůstaneš.

I když peníze máme, neumíme si je užít, protože:

Kdo šetří má za tři. Nic netrvá věčně. Musíš si je zasloužit. Lehce nabyl, lehce pozbyl. O peníze je lehké přijít. Boháči jsou zloději.

Příklady afirmací: Peníze vždy přicházejí. Vydělávám víc, než dokážu utratit. Peníze jsou fajn. Umím si užívat.

Práce/Schopnosti

Práce není zábava. Bez vzdělání ničeho nedosáhneš. Když se budeš špatně učit, nic z tebe nebude.  V naší rodině nikdo nestudoval vysokou školu. Na to nemáš (= já na to nemám). Kariéra a rodina nejdou dohromady. Tohle tě neuživí. Nejdřív práce, potom zábava. Práce a zábava nejdou dohromady. Musíš hodně trénovat, abys byl dobrý. Zatím se radši moc neraduj. Mohlo to být lepší. Jde to i líp. Vítězství nebo nic.  Na tohle není nikdo zvědavý. Tohle nemá budoucnost.Nekoukej moc vysoko nebo spadneš. Nikdy nic nedokončíš. U ničeho nevydržíš. (Je naprosto normální, že děti vyzkouší spoustu věcí, než je něco opravdu chytne.)

Příklady afirmací: Moje práce mě baví, naplňuje a jsem za ni dobře oceněn. V tom, co dělám, jsem dobrý.

Vztahy

Lásku si musíš zasloužit. Láska neexistuje. Když budeš zlobit, nikdo tě nebude mít rád. Když tohle děláš, nikdo tě nebude mít rád. S tebou je to těžké. Všechno zkazíš. Nic netrvá věčně. Láska je pomíjivá. Láska bolí. Láska je slepá. Lichý počet přátel nedělá dobrotu. Chlapi jsou parchanti. Ženské jsou mrchy. Nezlob nebo budu smutná. Jsi lepší než ostatní. Jsi horší než ostatní. Lidem se nedá věřit.

Příklady afirmací: Lásky je dost pro všechny. Zasloužím si lásku. Mám kolem sebe samé dobré lidi, kteří mě milují a respektují.

Sebevědomí a celkové nastavení

Jsi nedobrý (moravské zaklínadlo číslo 1 – zlobivým dětem se říká NE-dobré). Emoce jsou pro slabochy. Kluci nepláčou. Nebuď baba. Špatně dopadneš. Spadneš. Nabiješ si. Naletíš. Jsi vůbec normální? Chovej se normálně. Hodná holka tohle nedělá. Kluci tohle nedělají. Když uděláš chybu, zasloužíš si trest. Sliby, chyby. Co si řeknou lidi? Co si o tobě pomyslí? Mohlo by to být i lepší. Mlčeti zlato. Život není fér. Život je boj. Abys nelitoval.

Příklady afirmací: Jsem dobrý. Jsem v pořádku. Život je fajn. Přeji všem to nejlepší; i sobě.

Sem patří i vzhled

Podívejte se, jak hezky papá, to je hodná holčička. Nadváhu máme v rodině. Velký zadek/ křivé nohy/ … máme v rodině. Jsi moc… Jsi málo… Celý táta (o holčičce). Celá máma (o klukovi). Netvař se jak debil. Netvař se tak blbě. Vypadáš jak tele. Musíš být perfektní. Nežer, budeš tlustá.

Příklady afirmací: Vypadám skvěle. Jsem jedinečný. Z jídla se nepřibírá (je to jen v hlavě). Mám skvělé spalování.

Zdraví

Nemoc máme v rodině. Být nemocný je normální. Chudáček nemocný. Nechoď bosky, nastydneš. Nejez to studené, bude tě bolet v krku. Obezitu máme v rodině. Mě z tebe trefí šlak. Budu z toho mít smrt. Pukne mi z toho hlava. Je chřipkové období.

Příklady afirmací: Moje tělo je nastaveno na program ZDRAVÍ. Mám silnou imunitu. Jsem zdravý. Užívám si zdraví. Moje tělo ví, jak se uzdravit.

Tohle všechno a spoustu dalších zaklínadel už jste určitě někdy slyšeli. Možná něco z toho běžně používáte. Možná vás napadají další zaklínadla, na které jsem tu zapomněla nebo je ani neznám. Není důvod, proč byste se jimi měli zaklínat dál a předávat je dalším generacím.

Jsou to věty, které v nás silně zakořenily a možná bude chvíli trvat, než se nám je podaří přestat automaticky říkat. Obzvláště ty, které jsme slýchali od raného dětství mají tuhý kořínek. Když už něco takového z pusy vypustíte a uvědomíte si to, můžete se k tomu vrátit a dětem to vysvětlit. Objasněte jim, že to byla VAŠE stará zkušenost, VÁŠ starý strach, VAŠE omezení. Už to není pravda. Řekněte si, že tohle je minulost, už to žít nemusíte, už to k vám prostě nepatří a připomeňte si novou afirmaci.

Svůj svět si tvoříme sami. Vlastními myšlenkami, výroky, přesvědčeními. Tak si to zbytečně nekomplikujme. 😉

A jestli vás seberozvoj baví, neváhejte a stáhněte si můj e-book Dítě jako zrcadlo. Věřím, že vám v mnohém otevře oči a přinese mnoho aha momentů.

Doporučená četba:

Bohatý táta, chudý táta, Robert T. Kiyosaki

Miluj svůj život, Louise L. Hay

Iva Vašková
Jsem dítě vesmíru a máma tří hvězd. Ze srdce píšu a tvořím – naposledy e-book zdarma Dítě jako zrcadlo.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.