Nejlepší motivační filmy pro děti

Moc ráda se koukám na motivační filmy. Forresta Gumpa, Pokojného bojovníka, Pošli to dál, Králova řeč nebo třeba film The Secret (Tajemství) sjíždím pořád dokola. Internet je plný skvělých seznamů motivačních snímků. Nedávno jsem však hledala nějaký hezký motivační film pro děti a překvapilo mě, že jsem téměř nic nenašla. Proto jsem se rozhodla sepsat takový dětský seznam sama, a budu moc ráda za vaše tipy, které sem případně průběžně přidám.

Nečekejte prosím žádnou „odbornou kritiku“ a popis děje, od toho jsou jiné stránky. Hledala jsem filmy, pohádky a dokumenty, ze kterých si děti mohou odnést i něco víc než jen pobavení. Něco, co jim třeba může trochu změnit úhel pohledu anebo je trochu popostrčit, aby se nebály snít, věřit a myslet pozitivně. Ač se jedná o snímky především pro děti, bavily i mě. 🙂

Nekonečný příběh (The NeverEnding Story)

Tohle je prostě nestárnoucí klasika, která snad nikdy neomrzí. „Příběh apeluje na potřebu porozumění, lidských citů a imaginace, bez nichž není možná existence říše Fantazie, jež je součástí každého z nás.“ (oficiální text distributora) Dovolím si zde sdílet jeden krásný komentář z ČSFD.cz od uživatele s nickem Lateef, protože v něm je prostě úplně všechno:

„… a když pak už nebudete vědět kudy kam, můžete se uchýlit na místa, kde lze učinit vše, kde je možné setkat se s kýmkoliv. Na místa, která nemají žádná ohraničení a budou tak velká, jak velké budou vaše sny. A možná, že právě ve vašem putování v říši fantazie zahlédnete Atreje s Artexem, možná se kolem vás prožene i rychlodrak Falco. A i když v životě přijdou chvíle, o které se postarají Bažiny smutku, tak nikdy nesmíte ztratit naději a dovolit prázdnotě zabydlet se ve vás. Věřte si, nechejte Sfingy pochybnosti spát a žijte tak, abyste se jednou nebáli pohledět do Zrcadla poznání. Tohle je ta nejhezčí fantasy pohádka, která ani po dvaceti letech neztratila nic ze svého ojedinělého kouzla. A magická titulní píseň mě vždycky uchopí kolem ramen a vezme na výlet do nikdynekončící říše snů. Když budete někdy zklamaní, smutní, osamocení a když pak už nebudete vědět kudy kam, …“

Malý princ (Le Petit Prince, The Little Prince)

„Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“ Krásný animák, který čerpá z Exupéryho světoznámé knihy, je plný momentů k zamyšlení. Film je dojemný až k slzám a donutí vás si rozpomenout… na to, co v životě je a není důležité a možná i na něco víc. 🙂

Lorax (Dr. Seuss‘ The Lorax)

Film Lorax je dobrým způsobem, jak dětem ukázat, že životní prostředí nesmíme ničit, ale chránit. Když ničíme přírodu, ničíme vlastně sami sebe. Aktivistická pohádka plná hudby poukazuje na následky korporátních praktik, nezřízeného konzumu a stádního chování. Ve filmu je i další krásné sdělení, že naděje nikdy neumírá a jít za svým snem se vyplácí. V předškolním věku to u nás byla nejfrekventovanější pohádka.

Willoughbyovi (The Willoughbys)

Na novinku tohoto roku jsem nejprve zírala s otevřenou pusou a nevěděla, co si o tom mám myslet. Upozorňuji, že jde o kanadský film s Rickym Gervaisem coby kocourem vypravěčem (v originále). Už to napovídá, že to bude trochu přes čáru. 🙂

Příběh „podle nekalé, podivně zvláštní, oblíbené dětské knihy“. Jediné, co si kdy Wiloughbyovi děti přály, byla normální rodina. Zjišťují však, že rodina je jakou si ji uděláš.

Bláznivý film je překvapivě plný hlubokých mouder. Myslím, že je to přesně ten film, který budete buď nenávidět nebo milovat.

Coco

Krásný dojemný rodinný film plný skvělé hudby. Hlavní hrdina jde za svým snem doslova až za hrob. Film také ukazuje, že věci nemusí být takové, jaké se zdají být. Vše může být úplně jinak, než si myslíme. Příběh klade velký důraz na rodinu a přátelství.

Duše

Co se děje po smrti? A co před zrozením? Jaký má život vůbec smysl? Tento krásný animovaný film od Pixaru připomíná, že smyslem života je to „obyčejný žití“.

 

Summerhill

Nevýchovní rodiče jistě znají. 🙂 Film o britské nezávislé internátní škole Summerhill – místu, kde jsou si všichni rovni. Tato škola opravdu existuje už bezmála sto let a děti si tu mohou dělat co chtějí, pokud tím neškodí ostatním. To se týká také svobody vybrat si, co se chtějí učit, pokud se vůbec učit chtějí. Že to nemůže dobře skončit? Ale naopak! Zde se i z největších výlupků stávají Dušínové. 😉

Super film a skvělá kniha.

Karate Kid (The Karate Kid)

Myslím, že sem klidně můžu dát kultovní film z roku 1984 i jeho vydařený remake z roku 2010.

Oblíbený film z mých dětských let se dočkal svého vcelku povedené předělávky s Jackiem Chanem. Titulní píseň Never say never od Justina Biebera mluví za vše. Prostě nikdy neříkej nikdy. 🙂 Sdělení je jasné: Dokážeš cokoliv, pro co se pevně rozhodneš a vše začíná v hlavě.

Taylor Swift: Miss Americana

Na tuto dechberoucí zpověď popové hvězdy mě upozornila kamarádka Eva. Protože její hudbu moc nemusím, asi bych se na dokument nikdy sama od sebe nepodívala. Jak „obyčejná“ malá holka z Tennessee dobyla svět a stihla u toho ještě obrovsky duševně vyrůst – to je páni motivace. Dokument ukazuje nejen její úspěchy, ale také tvrdé pády, ze kterých však Taylor vyšla silnější a vyrovnanější a v neposlední řadě taky parádně inspirovaná a odhodlaná.

Dokument sice není primárně určen dětem, ale těm větším se bude určitě líbit.

Příběh Gabby Douglasové (The Gabby Douglas Story)

Příběh historicky první olympijské vítězky tmavé pleti je doslova nabitý momenty, které ukazují zákon přitažlivosti v praxi. Neuvěřitelný příběh o velkém snu jedné malé holky z chudých poměrů hodně inspiroval moji desetiletou dceru, která se během minulých letních prázdnin sama naučila spoustu náročných gymnastických prvků a pár měsíců nato se dostala i do vytouženého gymnastického oddílu, kde bylo předtím zoufale plno. Nejlepší na tom je, že před pár lety nám bylo řečeno, že z ní žádný sportovec nebude kvůli potížím s motorikou.

Síla vítězit (Full out)

Další motivační film o gymnastice inspirovaný skutečným příběhem úspěšné gymnastky Ariany Berlin. Po vážné autonehodě jí lékaři nedávají žádné šance pro návrat k milovanému sportu, přesto Ariana po pár měsících všem pěkně vytře zrak. Film o sportu, přátelství a silné vůli.

Pokud máte nějaký další tip na motivační film pro děti, nechte mi tu komentář, anebo mi napište na e-mail info@zakonpritazlivostiprodeti.cz. Moc děkuji!

Iva ♥

Iva Vašková
Jsem dítě vesmíru a máma tří hvězd. Ze srdce píšu a tvořím – naposledy e-book zdarma Dítě jako zrcadlo.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.